Męskie buty z dużymi tęgościami – komfort, którego nie widać

2025-04-17
Męskie buty z dużymi tęgościami – komfort, którego nie widać

Mężczyźni z dużymi stopami o niestandardowych tęgościach, często napotykają na poważne trudności przy wyborze odpowiedniego obuwia. Zbyt wąskie buty powodują dyskomfort, otarcia, a nawet poważniejsze problemy zdrowotne, jak deformacje stóp czy dolegliwości bólowe. Na szczęście są producenci, którzy rozumieją te potrzeby – jednym z nich jest niemiecka marka JOMOS, specjalizująca się w butach z dużymi tęgościami. Dziś podpowiemy:

Dlaczego tęgość buta ma znaczenie?

Tęgość buta to kluczowy, choć często pomijany, parametr przy wyborze obuwia męskiego, damskiego jak również obuwia dziecięcego. Określa ona szerokość buta oraz jego objętość wewnętrzną – czyli to, ile miejsca but oferuje stopie w śródstopiu i podbiciu.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy specjalny wpis Jak mierzyć tęgość w butach? Praktyczny poradnik, w którym podpowiadamy, w jaki sposób można samemu dobrać tęgość butów do swoich stóp.

Dobrze dobrana tęgość zapewnia odpowiednie dopasowanie, stabilność oraz komfort noszenia. Z kolei zbyt wąskie buty mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli są noszone przez dłuższy czas.

Dla osób starszych – komfort i bezpieczeństwo są bardzo ważne. U osób starszych stopy często zmieniają się z wiekiem – mogą puchnąć, stawać się bardziej wrażliwe, a także poszerzać się w wyniku zmian kostnych czy reumatycznych. Noszenie zbyt wąskich butów w takim przypadku to nie tylko dyskomfort, ale wręcz zagrożenie. Źle dobrana tęgość może prowadzić do:

  • ucisku i bólu,
  • odparzeń i otarć,
  • pogłębiania się deformacji (np. halluksów),
  • problemów z krążeniem, Zaburzenia równowagi, a co za tym idzie – zwiększenia ryzyka upadku.

Dlatego dla osób starszych wybór butów o odpowiedniej tęgości jest równie ważny jak stabilna podeszwa czy antypoślizgowe wykończenie.

Schorzenia i specjalne potrzeby muszą być brane pod uwagę podczas wyboru obuwia. Osoby z chorobami takimi jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy obrzęki limfatyczne, wymagają szczególnego traktowania przy doborze obuwia.

Dla nich odpowiednia tęgość to wręcz podstawa profilaktyki zdrowotnej. W przypadku cukrzyków np. źle dopasowane obuwie może powodować trudno gojące się rany i owrzodzenia. Z kolei osoby z artretyzmem potrzebują butów, które nie będą uciskały wrażliwych stawów i umożliwią łatwe wkładanie i zdejmowanie.

Problemy szerokich i dużych stóp – codzienne wyzwania

Mężczyźni z szerokimi stopami (np. o tęgości H, K czy nawet M) często borykają się z:

  • ograniczonym wyborem modeli w sklepach stacjonarnych,
  • brakiem eleganckiego obuwia dopasowanego do ich potrzeb,
  • dyskomfortem podczas dłuższego chodzenia lub stania,
  • trudnościami w znalezieniu butów na sezon letni i zimowy,
  • koniecznością kompromisów między estetyką a wygodą.

To sprawia, że zakup nowych butów staje się frustrującym i czasochłonnym procesem. Dlatego duże rozmiary i obuwie na szerokie stopy jest tak pożądane wśród mężczyzn. 

Kiedy tęgość jest zbyt mała...

Zbyt wąskie buty nie tylko powodują bolesne obtarcia, ale też mogą skutkować poważniejszymi konsekwencjami, takimi jak:

  • drętwienie palców lub całej stopy (ucisk nerwów),
  • przesunięcia i deformacje palców (np. palce młotkowate),
  • problemy z postawą i bóle kręgosłupa – wynikające z kompensacyjnego chodu,
  • stałe uszkodzenia skóry i paznokci.

W skrajnych przypadkach źle dobrane buty mogą przyczynić się do trwałych zmian ortopedycznych, które wymagają leczenia chirurgicznego.

Nie tylko rozmiar – liczy się całe dopasowanie. Warto pamiętać, że dobranie buta do długości stopy to dopiero połowa sukcesu. Równie istotne jest to, jak but leży na szerokość. Dlatego osoby ze szerszą stopą powinny wybierać modele o podwyższonej tęgości – H (szeroka), K (bardzo szeroka), M (ekstra szeroka) – które pozwalają stopie swobodnie „oddychać”, jednocześnie zapewniając odpowiednie trzymanie i stabilność.

Jak dobrać odpowiednią tęgość i rozmiar buta?

Wybór odpowiedniego obuwia zaczyna się od dokładnego zmierzenia stopy – nie tylko jej długości, ale również szerokości. Warto skorzystać z pomocy specjalistycznych sklepów obuwniczych lub samodzielnie wykonać pomiar w domu. 

Wiedząc, że masz np. tęgość K, możesz zawęzić wybór tylko do tych modeli, które naprawdę pasują do Twoich stóp.

Podczas zakupów online, zwracaj uwagę na:

  • oznaczenia tęgości (H, K, M),
  • opisy produktu i materiały, z jakich but wykonano,
  • możliwość zwrotu lub wymiany – szczególnie przy zakupie pierwszej pary.

W przypadku bardzo tęgich stóp zdarza się, że wybór większego rozmiaru niż wynikający z tabeli może być odciążeniem dla stopy. Tęgość w konkretnym modelu jest jednakowa, niemniej jest wprost proporcjonalna do rozmiaru.

Czyli im rozmiar jest większy, tym przestrzeni w bucie jest więcej. Ciekawym rozwiązaniem może być np. wybór obuwia z kombinowanym rodzajem zapięcia. W przypadku obuwia Jomos często możemy spotkać buty, które mają zarówno zapięcie na zamek jak i sznurowadła. 

Pod wieloma względami jest to świetne rozwiązanie. Zamki można całkowicie odpiąć, zyskując miejsce, bądź poprzez poluzowanie sznurowadeł zwiększyć znacznie przestrzeń w bucie. Rozmiar obuwia zależny jest od producenta. Warto zatem zapoznać się z rozmiarówką danego producenta, bądź dopytać sprzedawcę. Optymalny zapas w obuwiu to około 0,5-1 cm.  

W przypadku różnych rodzajów obuwia, które jest polecane na różne pory roku, zapas może się różnić. Czyli inny powinien być w letnich półbutach męskich, a innych w obuwiu zimowym, gdy częściej buty noszone są z grubszymi skarpetkami. 

Stopa słoniowa, haluksy, stopa cukrzycowa – jakie buty przy tych dolegliwościach?

Niektóre schorzenia stóp wymagają szczególnej troski przy wyborze obuwia – zarówno pod względem tęgości, jak i konstrukcji samego buta. W takich przypadkach nie warto iść na kompromisy – źle dobrane buty mogą pogorszyć stan zdrowia, a dobrze dopasowane stają się realnym elementem leczenia i profilaktyki.

  • Stopa słoniowa (charakteryzująca się obrzękiem i znacznie zwiększoną objętością stopy) wymaga obuwia o bardzo dużej tęgości – najlepiej K lub M – oraz z elastycznymi materiałami, które dopasowują się do zmiennego obwodu stopy. Ważna jest również miękka cholewka, brak sztywnych przeszyć i możliwość regulacji (np. rzepy, sznurowanie). Brak przeszyć w wyściółce jest dodatkowym atutem.
  • Haluksy (paluch koślawy) to deformacja, która sprawia, że buty uciskają wystające kości, powodując ból i stany zapalne. Idealne będą modele o szerokim przodzie (duża tęgość), z miękką wyściółką i bez wewnętrznych szwów w okolicy palców. Warto też wybierać obuwie z wyprofilowaną wkładką, która wspiera łuk stopy.
  • Stopa cukrzycowa to szczególnie wymagająca dolegliwość – każdy ucisk, otarcie czy uraz może prowadzić do poważnych infekcji. Tu kluczowe są buty bezszwowe, z naturalnych materiałów, o dużej tęgości (by nie powodować ucisku), z miękką wkładką amortyzującą. Dobrze, jeśli mają zaokrąglony nosek i są łatwe do zakładania, a jednocześnie stabilne i chroniące całą stopę. W każdym z tych przypadków buty powinny być traktowane niemal jak sprzęt medyczny – dobrze dopasowane, funkcjonalne i bezpieczne.

Marka JOMOS, oferując szeroki wachlarz tęgości oraz miękkie, ergonomiczne konstrukcje, doskonale sprawdza się w takich wymagających sytuacjach.   

JOMOS – niemiecka jakość i komfort dla szerokich stóp 

JOMOS to producent, który wyszedł naprzeciw potrzebom mężczyzn z szerokimi i dużymi stopami. Marka Jomos oferuje obuwie w tęgościach H (szeroka), K (bardzo szeroka) oraz M (ekstra szeroka), co czyni ją wyjątkową na rynku europejskim. Cechy wyróżniające buty JOMOS:

  • naturalne skóry, które dopasowują się do kształtu stopy,
  • ergonomiczne wkładki i elastyczne podeszwy,
  • nowoczesny design – od klasycznych półbutów po sportowe sneakersy,
  • dostępność większych rozmiarów – nawet do EU 53,
  • produkcja w Niemczech z naciskiem na trwałość i jakość,
  • niebywała lekkość produkowanego obuwia.

Dzięki temu JOMOS pozwala mężczyznom czuć się komfortowo i wyglądać elegancko – bez kompromisów.  

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2025

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 938 opinii
pixel