Jakie buty na zimę w góry – wybierz odpowiednie obuwie na górskie wyprawy
Wybór butów na zimę w góry nie jest tak prosty. Trzeba wziąć pod uwagę poziom trudności wyprawy i nasze umiejętności. Na krótkie, rekreacyjne spacery w dolinach wystarczą solidne buty trekkingowe z wodoodporną membraną. Na bardziej wymagające trasy, niezbędne okażą się bardziej wyspecjalizowane obuwie. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym dowiesz się:
Jakie buty wybrać na zimę w góry?
Jeśli planujesz zimową wyprawę w góry, nawet na łatwiejsze szlaki, to pamiętaj, że wybór odpowiednich butów jest niezwykle ważny.
- Zimą na szlakach można spotkać lód, śnieg i błoto, dlatego warto postawić na solidne zimowe buty trekkingowe męskie z wysoką cholewką. Taki model zapewni stabilizację kostki i ochroni przed dostawaniem się śniegu do środka.
- Dodatkowo wysoka cholewka i solidnie zaciśnięte sznurowadła chronią przed skręceniami, o które nietrudno na śliskich ścieżkach.
- Dla górskich turystów najlepszym wyborem będą buty z wodoodporną membraną, np. Gore-Tex, często stosowaną w obuwiu GEOX. Membrana ochroni stopy przed wilgocią, ale jednocześnie pozwoli stopom oddychać.
- Podeszwa powinna mieć głęboki bieżnik, aby zapewnić przyczepność na śliskich nawierzchniach. Zmiana opon na zimowe obowiązuje również w turystyce górskiej. Mieszanka gum stosowanych zimą ma inne właściwości niż ta, która sprawdza się w letnich bieżnikach i warto o tym pamiętać, wybierając trekkingi na dany sezon.
Modele z dodatkowym ociepleniem, jak syntetyczna wyściółka lub wełna, sprawdzą się szczególnie w niższych temperaturach.
Dobre buty na zimę w góry – na co zwrócić uwagę?
Odpowiednie obuwie to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim naszego bezpieczeństwa. Podczas wyboru butów zwróć uwagę:
- Izolacja termiczna – stopy muszą pozostać ciepłe nawet w ekstremalnych warunkach. Zdecydowanie wybieraj buty z ociepleniem.
- Wodoodporność – membrana, taka jak Gore-Tex, zabezpieczy stopy przed wilgocią, jednocześnie umożliwiając oddychanie. Zastosowanie membran zdecydowanie podnosi komfort i zapewnia suche stopy nawet w ekstremalnie mokrym terenie.
- Stabilność i przyczepność – dobra podeszwa z głębokim bieżnikiem to podstawa na śliskich szlakach. TR i czyli termokauczk stosowany w wielu modelach obuwia trekkingowego idealnie sprawdza się w produkcji podeszew. Zyskują one dobrą przyczepność, a w kluczowych miejscach pozostają dość elastyczne.
- Możliwość stosowania raków – jeśli planujesz trudniejsze trasy, sprawdź, czy buty są kompatybilne z rakami automatycznymi lub półautomatycznymi. Ta opcja polecana jest dla wprawionych zdobywców górskich szlaków, którzy mają już spore doświadczenie w zimowym zdobywaniu szczytów.
Jakie buty na wyjazd w góry zimą będą najlepsze?
Najlepsze buty na zimowy wyjazd w góry to te, które spełniają konkretne wymagania Twojej wyprawy.
- Jeśli celem podróży jest chatka w górach z dala od miejskiego zgiełku, gdzie planujesz z przyjaciółmi wojnę na śnieżki i wieczorne ognisko pod chmurką, to nie musisz aż tak przykładać się do wyboru zimowych butów.
- Jeśli jednak Twoim celem są piesze wędrówki, to zdecydowanie postaw na dobrze dobrane buty.
Na łagodniejsze trasy w Bieszczadach mogą sprawdzić się wysokie buty trekkingowe z dobrą izolacją. Buty trekkingowe Krisbut i Nagaba nie mają wbudowanych membran, ale ich podeszwy świetnie sprawdzają się na łagodnym terenie.
Obuwie, które nie zostało wyposażone w membranę, może zabezpieczyć przed przemakaniem stosując odpowiednie preparaty do pielęgnacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się Jak dbać o buty trekkingowe - mycie, suszenie i impregnacja to koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem.
Natomiast na wymagające podejścia w Tatrach lepiej wybrać modele wysokogórskie, które zapewnią ochronę przed mrozem i stabilność na stromych podejściach i do których można założyć raki. Warto zainwestować w obuwie sprawdzonych marek, które od lat specjalizują się w produkcji sprzętu dla miłośników górskich wędrówek.
Jakie buty w góry zimą sprawdzą się dla kobiet?
Kobiety, które cenią sobie styl, nie muszą rezygnować z funkcjonalnego damskiego obuwia trekkingowego. Wiele modeli obuwia łączy oba te aspekty, czyli styl i funkcjonalność. Buty dedykowane kobietom są często lżejsze, mają węższy krój i dodatkowe ocieplenie.
Ciekawą opcją jest też zastosowanie podwójnych wkładek, które pozwalają na regulację tęgości. Kobiety, które mają smukłe stopy, paradoksalnie mają większy problem z dopasowaniem obuwia trekkingowego, niż właścicielki standardowych czy ciut szerszych stóp.
Warto zwrócić uwagę na modele z podwyższoną cholewką, które lepiej chronią przed śniegiem i wilgocią. Bardzo często w obuwiu damskim kolorystyka odgrywa ważną rolę. Niebanalne kolory dodają kobiecości damskim butom trekkingowym.
Kobiety, które szukają bardziej uniwersalnych butów, mogą postawić na lżejsze opcje z wodoodporną membraną i ociepleniem.
Dobór odpowiednich butów na zimę w góry to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort podczas wyprawy. Nie oszczędzaj na tym elemencie ekwipunku – dobre buty przetrwają lata i będą towarzyszyć Ci w niezliczonych górskich przygodach. Pamiętaj, by dostosować obuwie do swoich potrzeb i zawsze przetestować je przed dłuższą wyprawą. Gotowy na zimowy trekking? Z właściwymi butami każdy szlak stanie się przyjemnością!