Jaki zapas powinien być w butach dla dziecka?

2024-07-17
Jaki zapas powinien być w butach dla dziecka?

Zapas w dziecięcych butach jest bardzo ważny. Przede wszystkim, dziecięce stopy rosną bardzo szybko, a odpowiednia ilość zapasu w butach zapewnia komfort i zdrowy rozwój stopy. Zbyt ciasne buty mogą prowadzić do deformacji stopy, problemów z paznokciami, a także mogą powodować ból i dyskomfort podczas chodzenia. Po dzisiejszej lekturze dowiesz się:

Dlaczego zapas w butach dla dziecka jest ważny?

Jak mierzyć stopę dziecka przed zakupem butów?

Jakie są rekomendacje dotyczące zapasu w butach dla różnych grup wiekowych?

Ile dziecko powinno mieć luzu w bucie? Jakie są oznaki, że buty dziecka są za małe lub za duże?

Jakie są oznaki, że buty dziecka są za małe lub za duże?

Dlaczego zapas w butach dla dziecka jest ważny?

Zapas w butach dla dziecka jest niezbędny, ponieważ stopy dzieci rosną w tempie ekspresowym! Warto jednak pamiętać, że odpowiedni zapas w butach nie tylko zapewnia komfort, ale także wspiera zdrowy rozwój stopy.

Zbyt ciasne buty mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak deformacje stopy czy problemy z paznokciami. Z kolei zbyt duże buty mogą być przyczyną upadków i obtarć, a przecież chcemy, aby każdy krok naszego dziecka był pełen radości i bezpieczeństwa. Zapas jest bardzo ważny, ponieważ pozwala dziecięcej stopie na komfortowy rozwój w ulubionych butach.

Pamiętajmy o tym, że aby but stał się jak szyty na miarę, czyli wygodny i komfortowy, potrzebny jest czas. Czas, w którym cholewka dopasuje się do stopy, a wkładka do sposobu chodzenia. Nie bez znaczenia jest również pora roku. Dobierając trzewiki dziecięce, dodatkowym wsparciem i podtrzymaniem dla stopy jest cholewka, więc przy większym zapasie stopa i tak jest mocno przytrzymana. W przypadku kapci dziecięcych, slipeerów, czy półbutów, trzeba mieć na uwadze, że zbyt duży zapas może być wręcz niebezpieczny dla dziecka i powodować niekontrolowane wywrotki i potknięcia.

Buciki dziecięce i miarka

Jak mierzyć stopę dziecka przed zakupem butów?

Mierzenie stopy dziecka to świetna okazja do wspólnej zabawy i wygłupów. Jeden z naszych wpisów Jak prawidłowo dobrać rozmiar butów dla dziecka? dokładnie instruuje i wyjaśnia jak powinno się dokładnie zmierzyć stopę. Specjalnie dla Was zrobimy skróconą wersję.

1. Po pierwsze, mierzenie stopy powinno odbywać się pod koniec dnia, kiedy stopy są nieco bardziej spuchnięte niż rano.

2. Dziecko powinno stać na płaskiej powierzchni, najlepiej na kartce papieru, z równomiernym obciążeniem obu stóp.

3. Należy zaznaczyć miejsce, w którym kończy się najdłuższy palec oraz miejsce, gdzie zaczyna się pięta. Można stopę również obrysować.

4. Po dokonaniu obrysu mierzymy odległość między nimi – to będzie długość stopy dziecka.

Po zmierzeniu stopy dodaj odpowiedni zapas i porównaj z tabelą, podającą długość wkładki, aby zorientować się, jaki rozmiar buta powinien być brany pod uwagę. Wielu producentów obuwia przy rozmiarze na pudełku, czy na wszywce wewnątrz buta podaje długość wkładki w centymetrach.

Jeśli dziecko jest w fazie bardzo dynamicznego wzrostu, może to być nawet 1,5 cm. Pamiętaj, żeby zawsze mierzyć obie stopy, ponieważ mogą się różnić długością, a my chcemy, aby każde buciki były idealnie dopasowane.

Mam przymierzająca dziecku buta

Jakie są rekomendacje dotyczące zapasu w butach dla różnych grup wiekowych?

Dzieci to największy skarb i każde z nich jest wyjątkowe! Trzeba wiedzieć, że każda grupa wiekowa ma swoje specjalne potrzeby. W inny sposób będziesz dobierać zapas, gdy szukasz modelu wśród butów do nauki chodzenia i butów dla niemowląt, a inny zapas pojawi się w butach przedszkolaków i dzieci starszych.

Udzielimy Wam kilku wskazówek, jak dobrać odpowiedni zapas dla różnych grup wiekowych:

  • Niemowlęta i małe dzieci (0-3 lata): Jest to bardzo ważny okres w życiu dziecka – poznaje świat wszystkimi zmysłami, w dużej mierze właśnie poprzez dotyk. Te cudowne chwile, gdy przychodzi czas na pierwsze buty, może zaprzątać niepokój i niepewność, czy zapas jest odpowiedni, może jednak za mały, za duży? W tym okresie tempo wzrostu może być bardzo szybkie. Zaleca się zapas około 10 mm. Podczas mierzenia bucików najmłodszym, zwróć uwagę na naturalne podkurczanie paluszków. Małe dzieci bardzo często podwijają paluszki stóp, co złudnie może zwiększać zapas.
  • Przedszkolaki (3-6 lat): Wesołe i radosne przedszkolaki, które są w ciągłym ruchu, potrzebują nie tylko wytrzymałych butów, ale również odpowiedniego zapasu. Idealny dla dzieci w wieku 3-6 lat będzie w granicy 12 mm. Z uwagi na dużą aktywność przedszkolaków lepiej nie przesadzić z zapasem, ponieważ za duże kapcie do przedszkola mogą być powodem przewrotek i kontuzji.
  • Starsze dzieci (6 lat i więcej): W tym wieku zaleca się zapas od 10 do nawet 15 mm, co pozwala na swobodny rozwój i komfort noszenia obuwia na co dzień. Dzieci w tym wieku są już na tyle komunikatywne, że z pewnością zasygnalizują, jeśli ich buty będą miały zbyt mało, bądź zbyt dużo zapasu. 

Buty zawsze należy przymierzać na stojąco, nigdy nie sprawdzamy zapasu, gdy dziecko siedzi i ma stopy w powietrzu. W przypadku obuwia profilaktycznego rekomendowany przez producentów zapas to około 5 -7 mm. Wynika to ze specjalnego przeznaczenia takiego obuwia i jego konstrukcji.

Ile dziecko powinno mieć luzu w bucie?

Na podstawie zaleceń i rekomendacji widać, że średni, optymalny zapas w przypadku obuwia dziecięcego to około 12 mm. Jest to mniej więcej tyle, ile wynosi szerokość kciuka dorosłej osoby. Dzięki temu stopy dziecka mogą swobodnie przesuwać się w bucie. Podobnie jak dziecięcy gust, komfortowy zapas w bucie też jest kwestią indywidualną.

Szczuplutkie dzieci, mające wąskie stopy, z pewnością inaczej odczuwają zapas niż maluchy o stopach tęgich. Pamiętajcie, że to, co dorosłemu wydaje się odpowiednie i wygodne, w odczuciu dziecka nie zawsze takie będzie. Zalecania i rekomendacje to jedno, ale najważniejsze jest dobre samopoczucie dziecka i jego zdrowy rozwój.  

Dziecięca stopa w bucie

Jakie są oznaki, że buty dziecka są za małe lub za duże?

Najbardziej oczywistą jest z pewnością niechęć do butów, ale nie zawsze niechęć oznacza, że są za małe, czy za duże. Współpraca z dzieckiem i umiejętna komunikacja z pewnością pomoże rodzicom dopasować dziecięce buty tak, aby pasowały idealnie. W przypadku trzewików dziecięcych, czy bardziej zabudowanych modeli półbutów dziecięcych czasem trudno ocenić, czy buty są jeszcze za duże, czy może już za małe. 

  • Za małe buty: Dziecko może skarżyć się na ból stóp, pojawiają się otarcia lub pęcherze. Paznokcie mogą się wbijać w skórę, bądź łamać się, a na stopach mogą pojawić się zaczerwienienia. Oczywistym sygnałem jest również problem z założeniem butów. Warto też upewnić się, czy wkładka w bucie jest na swoim miejscu- podwinięta może powodować dyskomfort i uczucie za małych butów.
  • Za duże buty: Dziecko może potykać się częściej, jego stopy mogą się przesuwać w bucie, powodując obtarcia, a chód może stać się niezgrabny. Dbając o odpowiedni zapas w butach dla dziecka, zapewniamy mu komfort i zdrowy rozwój stóp, co jest fundamentem każdego małego odkrywcy.

Wybierajmy buty z sercem i rozwagą, aby nasze dzieci mogły cieszyć się każdym krokiem!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 535 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-15
Błyskawicznie :)
2024-10-10
Super
pixelpixel