Dlaczego odpowiednie obuwie jest kluczowe dla rozwoju stóp dziecka?

2024-09-30
Dlaczego odpowiednie obuwie jest kluczowe dla rozwoju stóp dziecka?

Wybór obuwia dziecięcego ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju stóp malucha, jak również jego układu ruchu. Musisz wiedzieć, że stawianie na odpowiednie buty ortopedyczne dla dzieci to zapobieganie poważnym konsekwencjom zdrowotnym w przyszłości. Dlaczego? Sprawdź!

Jak rozwijają się stopy dziecka i jakie to ma znaczenie przy wyborze obuwia?

Wpływ źle dobranych butów na zdrowie stóp dziecka

Kluczowe cechy obuwia wspierającego prawidłowy rozwój stóp

Najczęstsze problemy zdrowotne związane z niewłaściwym obuwiem

Jak często powinno się wymieniać buty dziecku?

Jak rozwijają się stopy dziecka i jakie to ma znaczenie przy wyborze obuwia?

Rozwój stóp dziecka jest bardzo dynamiczny. Czy wiesz, że przemiany zaczynają się już w pierwszych tygodniach, a kończą się wraz z tym, kiedy stopa przypomina już taką jak u dorosłego człowieka? Musisz mieć na uwadze to, że pierwszy rok życia jest dla rozwoju stóp dziecka przełomowy. Pierwsze kroki maluch zaczyna stawiać około 10 miesiąca życia. Okres nauki chodzenia stanowi kluczowy moment dla rozwoju stóp, dochodzi także do ukształtowania prawidłowych wzorców ruchowych, jak również kostnienia miękkich chrząstek. Z kolei ścięgna wraz z więzadłami stają się na tyle wytrzymałe, aby dziecko mogło sprawnie samodzielnie się poruszać. 

Prawidłowy rozwój stóp jest ważny także w drugim roku życia dziecka. Potrafi już wtedy samodzielnie stać, jak również chodzić. Dochodzi do prostowania się kolan, a poduszeczki tłuszczowe na podeszwach zaczynają stopniowo zanikać. Dalej, w 3. i 4. roku życia procesy rozwoju stopy są kontynuowane, płaskostopie zanika, a stopy nie ustawiają się już pronacyjnie. Kolana stają się wyprostowane. W kolejnych latach nie obserwujemy już tak szybko zachodzących zmian. Koślawość kolan zmniejsza się stopniowo, a łuk sklepienia stopy nie jest już aż tak widoczny. Około 10. roku życia stopa dziecka jest już ukształtowana, niemniej delikatne zmiany zachodzą w niej aż do ukończenia 21. r. ż. Wtedy to dopiero osiąga ona pożądaną wytrzymałość.

Na każdym etapie życia dziecka nie można zapominać o dobrej klasy obuwiu, które jest wykonane z wysokiej jakości materiałów. Gwarantuje stopie stabilność i nie ma w nim mowy o zbyt małym rozmiarze. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór obuwia, spośród którego dopasujesz je do potrzeb stópek swojego malucha. 

Wpływ źle dobranych butów na zdrowie stóp dziecka

Ogromny wpływ obuwia na stopy dziecka powoduje, że wybór tych odpowiednich powinien być priorytetem dla każdego rodzica. Źle dopasowane przyczyniają się do powstawania poważnych schorzeń i wad stóp, które wraz z wiekiem mogą zacząć się pogłębiać.

Wśród najczęstszych konsekwencji niewłaściwie dobranego obuwia dziecięcego można wymienić ból stóp - dotyka on szczególnie palców, śródstopia, jak również pięty. Co więcej - dziecko może odczuwać również bóle łydek, kolan czy też bioder.

Nie bez znaczenia pozostaje również większe ryzyko powstawania zniekształcenia palców, w tym m.in. haluksów. To najczęściej problem związany ze zbyt ciasnymi bucikami w palcach. Ponadto często dochodzi również do zniekształcenia pięty, co wynika z braku usztywnionego zapiętka.

W grę wchodzi także brak stabilizacji - stopy dziecka nie mają odpowiedniego podparcia, co przyczynia się do powstawania bolesnych kontuzji, otarć czy też skaleczeń. Oprócz tego mięśnie nie są odpowiednio pobudzone do pracy. Skutek? Osłabienie mięśni, ich zanik, a nawet opadanie łuków stopy.

Zbyt ciężkie obuwie dziecięce lub takie ze zbyt sztywną podeszwą to z kolei prosta droga do problemów z naturalnym układaniem stóp podczas chodzenia. Dochodzi do zaburzenia prawidłowej motoryki, co ma potem odzwierciedlenie również w wadach postawy.

Ponadto, odpowiednie buty dla dzieci to profilaktyka wad stóp, jak również postawy. W praktyce mowa o takich schorzeniach jak m.in. płaskostopie, palce młotkowate, szpotawość stóp, etc.

Nie można także zapominać o tym, że skóra dziecka w źle dobranych butach jest narażona na zgrubienie czy też rogowacenie.

Kluczowe cechy obuwia wspierającego prawidłowy rozwój stóp

Zdrowe buty dla dzieci to zdrowe stopy dzieci. Ich wybór nie może być dziełem przypadku - na szali jest ich bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój, który ma później przełożenie na kolejne lata.

Po pierwsze, obuwie powinno być fabrycznie nowe. Modele używane nie wchodzą w grę z uwagi na odkształcenia i deformacje powstałe podczas użytkowania przez poprzedniego brzdąca. Każda mała stópka wyróżnia się nieco inną budową.

Po drugie, cholewka dziecięca powinna sięgać poza kostkę - zwłaszcza u najmłodszych dzieci. Dzięki temu możesz mieć pewność, że pięta malucha jest odpowiednio ustabilizowana i nie grozi mu koślawienie. 

Zwróć uwagę również na czubek buta. Powinien być na tyle szeroki, aby zagwarantować dziecięcym palcom swobodne poruszanie się. Ponadto elastyczna podeszwa dopasowująca się do kształtu stopy malucha, jak również imitująca chodzenie na boso to absolutny niezbędnik. Ponadto powinna mieć właściwości antypoślizgowe.

Kluczem do sukcesu jest również przewiewny materiał cholewki. Powinien on zapewniać właściwą cyrkulację powietrza, co przekłada się na wysoki poziom higieny. Małe stopy nie będą się nadmiernie pocić, dzięki czemu spada ryzyko rozwoju bakterii czy grzybów, jak również utrata stabilności.

Bardzo ważna jest również waga bucików. Najlepsze będą lekkie, które nie obciążają mięśni i nie wymuszają na dziecku nienaturalnego ułożenia stóp.

Najczęstsze problemy zdrowotne związane z niewłaściwym obuwiem

Dobór obuwia dziecięcego ma wpływ nie tylko na zdrowie stóp, ale również postawę ciała, które są ze sobą ściśle związane.

Musisz wiedzieć, że modele wyposażone w zbyt grubą podeszwę powodują ograniczenie odbioru bodźców sensorycznych, dzięki którym narząd ruchu u malucha może się prawidłowo rozwijać. Ponadto przyczyniają się także do zaburzeń równowagi, jak również czucia głębokiego.

Co, jeśli buty dziecięce będą zbyt sztywne? W takim przypadku może dojść do ograniczenia naturalnego ruchu stopy, w tym stawów skokowych. Efekt? Zaburzenia prawidłowego wzorca chodu. 

Kupowanie butów “na zapas” czy też zbyt ciasnych to również prosta droga do powstawania wad postawy u malucha. W pierwszym przypadku mowa o braku stabilizacji, która bezpośrednio przekłada się na nienaturalne ułożenie ciała. Natomiast za mały rozmiar butów dziecięcych negatywnie wpływa na rozwój stopy, a od tego już krótka droga do zaburzenia pracy układu szkieletowego.

Jak często powinno się wymieniać buty dziecku?

Jak rozpoznać moment, kiedy nadeszła chwila na zakup nowego obuwia dla dziecka? Najważniejsze jest to, aby na bieżąco monitorować sytuację i weryfikować, czy to, które obecnie użytkuje maluch nie stało się już dla niego za ciasne. Pamiętaj o tym, że stopa rozwija się w bardzo szybkim tempie - skokowym. Kiedy buty będą zbyt ciasne, może dojść do nieodwracalnych konsekwencji, o których już wcześniej wspomnieliśmy. Ważne jest to, aby regularnie zmieniać obuwie, aby nie dopuścić do tego rodzaju zdarzeń.

Odpowiedź na pytanie: jak często wymieniać dziecku obuwie brzmi więc - to zależy. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Najważniejsze jest to, aby nie przegapić momentu, kiedy stopa urośnie na tyle, że dziecko będzie odczuwało dyskomfort i doprowadzimy do niebezpiecznej sytuacji.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 535 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-14
Zakup i dostawa super. Jestem bardzo zadowolona. Pozdrawiam.
2024-10-11
dobrze i szybko.
pixelpixel