Tęgość obuwia — co oznacza tęgość w butach?

2022-11-15
Tęgość obuwia — co oznacza tęgość w butach?

Chcąc wybrać wygodne obuwie, zwróć uwagę na oznaczenie tęgości buta. Dopasowanie odpowiedniej tęgości sprawi, że buty będą wygodniejsze, a ich noszenie stanie się bardzo komfortowe.

Co oznacza tęgość buta?

Właściciele szczupłych stóp, jak również osoby posiadające wysokie pobicie, czy szerokie, grubsze stopy, wybierając najwygodniejsze obuwie, powinny kierować się oznaczeniem tęgości. Co to właściwie jest ta tęgość w butach? Wymiar ten jest bardziej złożony niż długości wkładek do butów!

Tęgość buta to obwód w najszerszym miejscu śródstopia, zestawiany z obwodem podbicia, szerokością pięty oraz szerokością przedstopia. Z tego względu, że trudno dokonać takich pomiarów, tęgość butów jest określana przez producenta już na etapie projektowania obuwia. Skala tęgości pozwala lepiej dopasować obuwie do stopy.

Tęgość buta wyrażana jest za pomocą liter, a najpopularniejsza i najczęściej dostępną jest tęgość G. Każdy producent indywidualnie określa tęgość produkowanego obuwia, więc może się zdarzyć, że buty różnych producentów mimo takiej samej tęgości, będą inaczej dopasowywać się do stopy.

Reasumując — tęgość obuwia to szeroko rozumiane, literowe oznaczenie obuwia, które podpowiada, do jakiej stopy dane obuwie będzie najodpowiedniejsze i najwygodniejsze.

Tęgość buta i jej oznaczenia

Tęgość buta oznacza się literalnie w skali:

  • od F, czyli najmniejszej tęgości,
  • przez tęgość G,
  • i kolejno H, K oraz M.

Tęgość buta F

Tęgość obuwia F pojawia się w modelach dla szczupłych stóp o standardowym podbiciu. Jeśli poszukujecie butów damskich o tęgości F, to idealną propozycją będą buty damskie Ryłko. Modele o tęgości F, dostępne są w różnych fasonach i kolorach. Każda kobieta o smukłych stopach na pewno znajdzie model idealnie dobrany zarówno do stylu, jak i szerokości stopy.

Tęgość buta G

Tak zwana standardowa, czyli najpopularniejsza tęgość stosowana zarówno w obuwiu damskim jak i męskim, to tęgość buta G. Przyjęło się, że jeśli producent nie oznacza tęgości, to model ma właśnie tę standardową.

Tęgość buta H

Obuwie z tęgością H produkowane jest dla tych, którzy mają wysokie podbicie, czy bardzo szeroką stopę (polecamy nasze buty na szeroką stopę). Osoby borykające się ze schorzeniami takimi jak haluksy, czy po zabiegach też często poszukują butów w tęgości H.

Tęgość K

Tęgość K to obuwie bardzo szerokie w podbiciu i w części śródstopia. Często obuwie w tej tęgości jest równocześnie obuwiem zdrowotnym. Nieliczni producenci obuwia produkują buty o tak dużej tęgości, mimo iż zapotrzebowanie na buty o tej tęgość jest bardzo duże (zalicza się do nich m.in. marka Łukbut).

Półbuty letnie Jomos 463315 szary szeroka tęgość H

Półbuty letnie Jomos 463315 szary szeroka tęgość H

Różnica między butami o poszerzonej tęgości a na szeroką stopę

Szerokie obuwie niekoniecznie musi mieć poszerzoną tęgość. Może to być po prostu złudzenie optyczne, czy solidna budowa podeszwy. Dokładnie taka sama zasada dotyczy butów o poszerzonej tęgości. Nie muszą wyglądać ciężko i masywnie. Producenci potrafią zaprojektować bardzo zgrabne i smukłe modele w tęgości H, a nawet K. Zarówno letnie, jak i zimowe buty w tęgościach H i K są dostępne w naszym sklepie od ręki, z wysyłką do domu i bez konieczności wychodzenia z domu.

Szerokość stopy to kwestia indywidualna i jeżeli nie ma podłoża chorobowego, to bez problemu odnajdziemy dla siebie wygodne buty. Jeśli na szerokość stopy mają wpływ czynniki chorobowe, jak wspomniane haluksy, czy płaskostopie, przebyte zabiegi, bądź stopa cukrzycowa, to należy dobrać buty z jeszcze większą skrupulatnością i dokładnością. Schorowane stopy są bardziej narażone na urazy i uszkodzenia i często taka stopa wymaga obuwia o podwyższonej tęgości i miękkiej wyściółce.

Modele marki Jomos będą idealną propozycją. Zarówno damskie, jak i buty męskie Jomos w tęgości H, a nawet K są najczęściej wybierane przez osoby o stopach, które wymagają szczególnej troski. Dodatkowym atutem obuwia Jomos są:

  • skórzane, profilowane wkładki (w wielu modelach wkładki można wyciągnąć i w razie konieczności wymienić na specjalistyczne wkładki supinujące, bądź ortopedyczne)
  • dopasowujące się do stopy cholewki ze skóry naturalnej
  • nie podrażniajaca stóp miękka wyściółka

Czym się różni tęgość buta G1/2 od tęgość G?

Jeśli na pudełku zobaczysz oznaczenie tęgość G1/2 oznacza to, że model ma poszerzoną tęgość G. Poszerzoną, czyli odrobinę większą od standardowej G. Jednak jeszcze nie na tyle dużą, aby zakwalifikować obuwie do tęgości H.

Takie buty wybierane są przez osoby, których stopy są nieznacznie szersze w śródstopiu, czy mają lekko podwyższone podbicie. Polski producent obuwia Nagaba w swoich półbutach i trekkingach często stosuje tak zwaną poszerzoną tęgość. Zarówno męskie, jak buty damskie Nagaba będą idealnym wyborem dla osób z odrobinę szerszymi czy grubszymi stopami. Aby buty były wygodne i mogły służyć jak najdłużej, powinny mieć prawidłowo dopasowaną nie tylko długość wkładki, ale i tęgość.

Buty trekkingowe męskie 4F OBMH255 membrana brązowy skórzane

Buty trekkingowe męskie 4F OBMH255 membrana brązowy skórzane

To samo dotyczy pozostałych oznaczeń. W przypadku butów damskich 4F mamy do dyspozycji buty trekkingowe o regulowanej tęgości F1/2. Jak można regulować tęgość obuwia? 4F wykorzystał w tym celu dodatkową wkładkę, która umieszczona została w bucie pod zasadniczą wkładką. Taka operacja zmniejsza tęgość obuwia, a po wyjęciu zwiększa.

W przypadku, gdy jedna je stóp jest szersza, taki sam zabieg można wykonać samodzielnie, umieszczając lub pozbywając się dodatkowej wkładki tylko z jednego buta.

Osoby o szerszych stopach, często po zakupie nowej pary próbują „rozchodzić”, czy „rozbić” buty. Nie każda para obuwia podda się takim zabiegom – nawet rozciągacze do obuwia nie pomogą, jeśli but z każdej strony będzie za wąski, a nawet jeśli się to uda, to może to sprawić ból i duży dyskomfort. Wynika to często z niewiedzy i braku świadomości, że buty można podzielić ze względu na tęgość/szerokość.

Czy buty dziecięce też mają różną tęgość?

Buty dziecięce również mają różną tęgość, lecz jest to rzadsza praktyka niż w przypadku obuwia damskiego czy męskiego. PRIMIGI to producent, który ma w swojej ofercie duży wybór obuwia dziecięcego o tęgości M. Jest to dość rzadka tęgość, która najczęściej stosowana jest w obuwiu medycznym i zdrowotnym.

Mimo tak dużej tęgości buty dziecięce PRIMIGI prezentują się bardzo zgrabnie. Gdyby nie oznaczenie na opakowaniu pewnie trudno byłoby zorientować się, że obuwie PRIMIGI to buty dla dzieci o szerokich stopach, czy wysokim podbiciu. Zapewnienie komfortu dziecięcym stopom jest bardzo ważne – nie tylko podczas nauki chodzenia i stawiania pierwszych kroków, ale na każdym etapie rozwoju. Dlatego poszukując idealnych butów dziecięcych, warto zorientować się, jaka jest ich tęgość, aby szerszych i tęższych dziecięcych stóp nie narażać na dyskomfort i niewygodę.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 357 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
Super, dostawa szybka, jakoś produktu lux
2024-06-09
Szybka realizacja zamówienia. Klapki bardzo wygodne. Po kontuzji stopy, chodzi się w nich komfortowo.
pixelpixelpixelpixel