Jakie są najczęstsze błędy przy wyborze obuwia dziecięcego i jak ich unikać?

2023-04-07
Jakie są najczęstsze błędy przy wyborze obuwia dziecięcego i jak ich unikać?

Niestety, nawet najdroższe i najmodniejsze buciki dziecięce, mogą okazać się niewygodne. Kierowanie się designem i estetyką, zwłaszcza w przypadku obuwia dla najmłodszych to spory błąd, który może przyczynić się do wyrabiania w dziecku złych nawyków podczas chodzenia, a nawet poważnych wad postawy! Sprawdź, jakie powinno być idealne obuwie dziecięce, jakich błędów podczas zakupu nie popełniać i jak radzić sobie, nawet jeśli rozmiarówka butów dziecięcych od każdego producenta może być nieco inna.

Jakie cechy powinny mieć idealne buty dla dziecka?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie cechy i dlaczego, powinno mieć dziecięce obuwie? Przede wszystkim, czubek nosa powinien być odpowiednio szeroki, co pozwoli maluchowi na komfortowy, ułatwiający zachowanie równowagi rozstaw paluszków. Ogromne znaczenie ma także wysokość nosków. Dzieci bardzo często poruszają swoimi paluszkami wewnątrz obuwia i warto zadbać, aby tę ruchliwość zachowały jak najdłużej.

Zdrowe buty dla dzieci, jak m.in. buty dziecięce Superfit muszą także mieć elastyczną i miękką podeszwę, która z łatwością dostosowuje się do ruchu stopy i zgina na linii stawów pomiędzy śródstopiem a palcami. W takich modelach bardzo często stosowana jest także pianka, która nie tylko zwiększa komfort podczas chodzenia, ale też ułatwia zginanie stopy.

Oczywiście sama podeszwa to nie wszystko. Ważne jest także zadbanie o odpowiednie materiały. Takie modele jak np. stylowe buty Adamki wykonywane są z oddychających i przyjaznych nawet dla bardzo delikatnej skóry materiałów, które pracują razem ze stopą podczas każdego kroku. Skóry naturalne, czy wysokogatunkowe włókna tekstylne pozwalają odprowadzić nadmiar wilgoci i zapobiegając rozwojowi bakterii.

Oczywiście dobrej jakości buty dla dzieci muszą wyróżniać się także odpowiednią konstrukcją. Warto pamiętać, że obuwie dziecięce powinno mieć niski obcas, uzależniony od wieku malucha.

  1. Pierwsze buciki — ok. 5 mm.
  2. Buciki dla 3 i 4 latków — ok. 10 mm.
  3. Buty dla 5 i 6 latków — do 20 mm.
  4. Buty dzieci do 10 lat — ok. 25 mm.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar butów dla dziecka?

Niestety nie jest nowością, że rozmiarówka butów dziecięcych może nieco się od siebie różnić, w zależności od konkretnych producentów. Nie warto zatem stricte kierować się samą numeracją, która bardziej niż ścisłe wytyczne powinna stanowić jedynie orientacyjny punkt zaczepienia. Zadbanie o odpowiedni dobór obuwia jak np. modele dostępne w ofercie marki buty Bartek, to przejaw troski o właściwy rozwój swojej pociechy.

Niestety wciąż można spotkać się z opinią, że buty dla dzieci powinny być kupowane w większym rozmiarze, dzięki czemu pociecha będzie w stanie dłużej w nich pochodzić. Choć oczywiście stopa dziecka rośnie bardzo szybko, chodzenie w za dużych lub za małych butach, będzie dla niego równie niewygodne, co dla osoby dorosłej. Co więcej, niewłaściwie dobrane obuwie dziecięce może skutkować krzywieniem, a nawet wadą stóp.

W przypadku trwałych deformacji, zarówno rehabilitację, jak i kosztowne wkładki ortopedyczne koniec końców okażą się o wiele droższe niż zakup stworzonych z myślą o potrzebach najmłodszych modeli jak buty profilaktyczne dla dzieci, ograniczające ryzyko wystąpienia wad postawy.

W jaki sposób zatem dobrać rozmiar do wielkości stopy dziecka? Pamiętaj, że zdrowe buty dla dzieci muszą być od 8 do 10 mm większe. Różnica ta związana jest z szybkim wzrostem stopy, a także jej przesuwaniem się do przodu podczas chodzenia. Z kolei buty z otwartym czubkiem dostępne m.in. w ofercie takich marek jak buty Danielki muszą być dłuższe od stopy o ok. 5 mm, tak aby paluszki nie ocierały się podczas chodzenia o podłoże.

Jakie są najczęstsze błędy i czym grozi złe dobranie butów dla dziecka?

Jednym z najczęściej powielanych przez rodziców błędów, jest kierowanie się przy wyborze obuwia dziecięcego głównie designem. Niestety bardzo często moda, czy wysoka cena nie są równoznaczne z odpowiednią jakością, czy technologią tworzenia wygodnych i bezpiecznych dla zdrowia bucików. Bez względu na to, czy kupujesz półbuty, czy też kapcie dziecięce, muszą być odpowiednio wyprofilowane i wygodne.

Z kolei zbyt sztywna cholewka, czy podeszwa może sprawić, że obuwie dziecięce będzie mniej komfortowe podczas poruszania się, a nawet może stać się przyczyną tzw. kaczego chodu. Choć oczywiście zdrowe buty dla dzieci powinny pracować w każdym miejscu, najważniejszą rolę odgrywa podeszwa. Jeśli nie załamuje się w linii stawów śródstopno paliczkowych, obuwie może wykształcić w dziecko nienaturalny sposób poruszania się.

Pamiętaj, zbyt długie, lub zbyt małe buty dziecięce mogą stać się przyczyną poważnych wad postawy, a nawet krzywizny kręgosłupa. Warto także regularnie sprawdzać długość stopy pociechy. Pamiętaj, że rozmiarówka butów dziecięcych najczęściej różni się od siebie, a każdy producent obuwia dziecięcego może mieć nieco inne wymiary.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 367 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-15
Szybka wysyłka ale kapcie przyszły z jakąś plamą od kleju, w mocno wygniecionym kartonie.
2024-06-14
Bardzo wygodne klapki. Zamówiłam już drugą parę tych butów. Po kontuzji nogi najlepiej czuje się właśnie w tych klapkach.
pixelpixelpixelpixel