Jak wybrać obuwie dla dziecka w pierwszym roku jego życia?

2023-02-27
Jak wybrać obuwie dla dziecka w pierwszym roku jego życia?

Mnóstwo emocji, zachwytu i ekscytacji — choć pierwsze kroki Twojego szkraba to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych momentów w życiu, pamiętaj, że nauka chodzenia wymagać będzie zarówno od Ciebie, jak i od niego sporo cierpliwości, a także odpowiedniego wsparcia. Nieocenionym pomocnikiem okażą się odpowiednio wyprofilowane buty dla niemowlaka. Sprawdź, jakie powinny być pierwsze buciki Twojej pociechy i dlaczego wybór obuwia dla dziecka jest tak ważny w jego prawidłowym rozwoju!

Pierwsze buty dziecka — jakie powinny być te idealne?

Pamiętaj, że najlepsze buty dla dzieci powinny być zaprojektowane przez specjalistów. Właściwie wyprofilowane i wykonane z wysokiej jakości, naturalnych materiałów buty dla niemowlaka to gwarancja prawidłowego rozwoju dziecka i nauki poprawnego chodzenia.

Obuwie dla rocznego dziecka powinno oddychać, a także odprowadzać wilgoć, zapobiegając tym samym zarówno przegrzaniu, jak i rozwojowi bakterii oraz grzybów. Kluczową rolę odgrywa też właściwie dobrany rozmiar, który zapobiegnie deformacji stóp dziecka.

Elastyczna podeszwa

Wybór obuwia dla dziecka powinien być przede wszystkim uzależniony od poziomu elastyczności podeszwy. Pamiętaj, że buty dla noworodków muszą być maksymalnie giętkie, co pozwoli maluchowi na swobodne zginanie paluszków i śródstopia, ale także muszą się zginać mniej więcej na 1/3 wysokości cholewki, dzięki czemu szkrab będzie w stanie poruszać stopą także na boki.

Lekkość konstrukcji

Obuwie dla dziecka musi wyróżniać się także lekką konstrukcją. Zbyt duży ciężar może stać się powodem wyrobienia w dziecku nieprawidłowych nawyków podczas poruszania się.

Dopasowany zapiętek i wystarczająca ilość miejsca na paluszki

Pierwsze buty dla niemowląt, choć oczywiście jak wspominaliśmy, nie mogą w żaden sposób ograniczać swobody, muszą jednocześnie być bardzo stabilne. Bardzo ważne jest także zadbanie o to, by noski bucików były odpowiednio wysokie, pozwalając na ciągłą i komfortową pracę paluszków.

Dopasowana cholewka

Wybór obuwia dla dziecka musi uwzględniać także odpowiednio zaprojektowaną cholewkę. Jak wspominaliśmy, nie może być ona za sztywna, jednocześnie ważne jest, aby zapewniała małym stópkom właściwe wsparcie podczas nauki chodzenia.

Pierwsze buciki powinny kończyć się poniżej kostki, gwarantując tym samym pełną mobilność. Jeśli jednak kupujesz dziecko buty na sezon jesienno-zimowy, wyższa cholewka powinna być miękka i elastyczna.

Podeszwa pozbawiona dodatkowych wkładek

Po tym drobnym szczególe także rozpoznasz dobrej jakości obuwie dla dziecka. W ofercie takich renomowanych marek jak buty Bartek, znajdziesz modele pozbawione dodatkowych wkładek. Dlaczego? Niemowlak ma na stopie tzw. podściółkę tłuszczową, która doskonale radzi sobie z amortyzacją pierwszych kroków, bez żadnej dodatkowej pomocy.

Jakie są najczęstsze błędy przy wyborze obuwia dla roczniaka?

Choć źle dobrane buty dla niemowlaka mogą prowadzić do wielu poważnych powikłań, niestety wciąż nie są rzadkością. Pośpiech oraz brak odpowiedniej wiedzy są najczęstszymi powodami nieprawidłowego doboru rozmiaru, czy fasonu, ograniczającego swobodę dziecka.

Młodzi rodzice często wychodzą z założenia, że jeśli buciki zostały wykonane w rozmiarze pasującym do małych stópek ich pociechy, to oznacza, że muszą być dla nich zdrowe i bezpieczne. Niestety wiele tanich marek produkuje obuwie dla dziecka bez stosownej wiedzy, czego konsekwencją są modele z twardą podeszwą czy cholewką.

Innym częstym problemem są sztuczne, nieoddychające materiały. Zapewnienie dziecięcym stopom odpowiedniej cyrkulacji powietrza zapobiegnie ich przegrzaniu, a także rozwojowi bakterii, czy grzybów. Niemowlak doskonale radzi sobie podczas pierwszych spacerów bez dodatkowej amortyzacji, dlatego, jeśli nie wynika tak z zaleceń lekarza, pierwsze buciki powinny być pozbawione dodatkowej wkładki.

Ostatnim, choć oczywiście nie mniej istotnym błędem, jest chodzenie w butach po starszym rodzeństwie. Pamiętajmy, nawet jeśli na pierwszy rzut oka buciki wyglądają idealnie, podeszwa mogła ulec zniekształceniu, które przyczyni się do pogłębiania wad postawy u Twojego maluszka.

Jak prawidłowo mierzyć obuwie dla rocznego dziecka?

Pierwsze buty dla niemowlaka to nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. Poza parametrami związanymi z podeszwą, czy cholewką, niezwykle istotny jest także właściwy dobór rozmiaru do wielkości stópki. Ważne, aby zwrócić uwagę nie tylko na długość, ale także szerokość i wysokość bucików.

Niemowlak ma bardzo ruchliwe paluszki, dlatego zapewnienie mu odpowiedniej przestrzeni będzie kluczowe podczas nauki chodzenia. Aby oszacować rozmiar obuwia, najłatwiej będzie odrysować na kartce kształt stopy, a następnie zapisać wynik otrzymany z parametrów pomiędzy najdalej wysuniętymi punktami. Do pomiarów należy dodać od 5 do 8 mm.

Drogie obuwie dla niemowląt wcale nie oznacza, że będzie ono najlepszym wyborem! Pamiętaj o najistotniejszych parametrach, jakimi warto kierować się podczas wyboru idealnego modelu do nauki chodzenia i nie zapomnij stale monitorować wielkości stópki maluszka, który bardzo szybko może potrzebować nowej pary!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 384 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-11
Szybko ok.
2024-07-07
Ok
pixelpixelpixelpixel