Czym jest barefoot i jakie są jego zalety?

2023-03-16
Czym jest barefoot i jakie są jego zalety?

Chodzenie boso nie tylko może wpływać korzystnie na nasze samopoczucie, ale też może przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych! Jak wynika z najnowszych badań, naturalnych kontakt naszych stóp z podłożem przyczynia się do prawidłowego kształtowania stopy, wzmacnia mięśnie, a także zapobiega poważnym wadom postawy! Poznaj niezwykłe zalety wyjątkowego obuwia barefoot i przekonaj się, dlaczego warto mieć je w swojej kolekcji!

Barefoot — co to za buty?

Barefoot to nie jedynie futurystyczna ciekawostka, a poparta wieloma badaniami naukowymi idea, powrotu do naszych korzeni, czyli po prostu, chodzenia boso. Misją butów barefoot jest zapewnienie stopom maksymalnej wygody, a nawet zapewnienie im odpowiedniej przestrzeni do ruchu palców, podobnie jak w przypadku chodzenia bez obuwia.

Chodzenie boso zapewnia nie tylko komfort, ale także przyczynia się do prawidłowego rozwoju stopy, dzięki czemu zachowuje ona swój naturalny kształt. Zalety barefoot to również wzmocnienie mięśni i poprawa stabilności, bez względu na to, czy spacerujemy, czy biegamy.

Warto pamiętać, że nasze stopy są skonstruowane w taki sposób, aby doskonale radzić sobie z amortyzacją każdego lądowania na podłożu. Jeśli więc w jakikolwiek sposób któryś element stopy zostanie ograniczony, może odbić się to negatywnie na górnych partiach ciała.

Obuwie barefoot znane także pod nazwą buty bez wkładek dają uczucie najbardziej zbliżone do chodzenia boso. Wielu producentów obuwia dziecięcego jak m.in. buty Nanga od lat korzysta z takiej technologii, chcąc zapewnić małym stópkom maksimum komfortu i wygody.

Jakie są zalety butów barefoot?

Najważniejsze zalety barefoot są dokładnie takie same jak w przypadku obuwia dla małych dzieci. Ich zadaniem jest zapewnienie pełnej swobody zarówno całym stopom, jak i palcom, tak aby mogły komfortowo pracować podczas każdego kroku. Według badań tego typu obuwie dba nie tylko o zdrowie naszych stóp, ale nawet o cały układ mięśniowo-szkieletowy.

Elastyczna podeszwa

Oczywiście, aby chodzenie w butach jak najbardziej przypominało chodzenie boso, muszą one charakteryzować się wyjątkowo elastyczną podeszwą. Taka konstrukcja pozwala Ci na zachowanie odpowiedniej stabilności i równowagi, angażuje mięśnie oraz pomaga znacznie lepiej poczuć podłoże. Grubość najczęściej nie przekracza 6 mm.

Brak obcasów

Buty typu barefoot wyróżniają się absolutnie zerową różnicą pomiędzy poziomem wysokości pięt i palców. Zdaniem specjalistów, tak wyprofilowana podeszwa zapewnia prawidłowe ułożenie ciała i pozwala stopom pracować w sposób naturalny.

Szeroki nosek

Podobnie jak w przypadku pierwszych bucików, szeroki i wysoki nosek barefoot zapewnia komfortową przestrzeń na swobodne poruszanie palcami, co sprzyja lepszemu rozłożeniu środka ciężkości, a także poprawia równowagę.

Brak wkładek

Bez względu na to, czy kupujesz buty dla dzieci barefoot, czy też modele dla dorosłych, możesz mieć pewność, że nie znajdziesz w nich wkładek. W ten sposób stopy uczą się naturalnej pracy i właściwego sposobu poruszania się. Warto pamiętać, aby podobnie jak podczas chodzenia boso, nacisk kłaść na przodostopie, nie na piętę.

Lekka konstrukcja

Istotne zalety barefoot to również lekka i komfortowa nawet podczas wielogodzinnych spacerów konstrukcja. Buty bez wkładek mają jak najbardziej symulować chodzenie boso, dlatego są niemal niewyczuwalne na stopach.

Jak wybrać odpowiednie buty barefoot?

Oczywiście, aby buty barefoot były komfortowe i wpływały pozytywnie na Twoje zdrowie, konieczne jest właściwe dobranie rozmiaru. W tym celu:

  • połóż czystą kartkę papieru na różnym podłożu — najlepiej na panelach, nie dywanie,
  • oprzyj stopę płasko o podłoże — ważne, aby pomiaru dokonywać w pozycji stojącej,
  • oprzyj ciężar ciała na stopie — w ten sposób nieznacznie się wydłuży,
  • obrysuj dokładnie stopę lub zaznacz dwa najbardziej odległe punkty przy pięcie i dużym palcu,
  • zmierz różnicę pomiędzy punktami,
  • pomiaru dokonaj w przypadku obu stóp,
  • pamiętaj, otrzymana liczba jest rozmiarem Twojej stopy, nie rozmiarem buta.

Do wyniku należy dodać ok. 10 mm, tak aby zapewnić stopom komfortowe warunki do pracy na całej ich długości. Pamiętaj też, że Twoje stopy muszą mieć tak samo dużo swobody z przodu, jak i po bokach. Buty bez wkładek powinny być zatem o 0,2 cm - 0,5 cm szersze.

Wybierając swoje buty barefoot, pamiętaj o tym, że podstawą jest określenie odpowiedniego rozmiaru. Tylko dzięki temu zapewnisz swoim stopom odpowiedni komfort i skorzystasz ze wszystkich zalet, jakie mają do zaoferowania innowacyjne buty bez podeszwy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 270 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Obsługa bardzo dobra. Szybka realizacja zamówienia. Jestem bardzo zadowolona.
2024-04-05
Sklep godny zaufania, bardzo dobra obsługa i szybka wysyłka.
pixelpixelpixelpixel